@BALOGHPETYA
  • KÖNYV
  • TANFOLYAMOK
    • ANGYALBEFEKTETŐKNEK
    • KILÖVÉS
    • STARTING UP
    • TURBÓFELTÖLTÉS
  • CÁPA
  • ELŐADÓ
  • [ STRT ]

CÁPÁK KÖZÖTT

#miért
A rendszerváltás után 30 évnek kellett eltelnie, de végre eljutottunk oda, hogy a vállalkozó az nem szitokszó és tudunk okosan, értelmesen beszélgetni akár családban, akár barátokkal, akár a TV-ben az üzletről és a pénzről. És ennek egyik legfőbb jele az, hogy a legnézettebb adó egyik legnézettebb műsora tud lenni egy üzleti showműsor. Heti szinten többszázezer ember nézi, izgulja végig és tanul a vállalkozásokról, az üzletről, a cégépítésről. Gyerekek otthon cápásat játszva pitchelik a szüleik előtt az üzleti ötletüket és már most tudják, hogy ha felnőnek, vállalkozók akarnak lenni. Vagy éppen Cápák.
Amikor Máté Kriszta felkért, hogy legyek az egyik Cápa, gondolkodás nélkül mondtam igent. Nem azért, mert szerettem volna tévében szerepelni. Nem is azért, mert az évezred üzletét a kamerák előtt fogom megkötni (bár remélem). Hanem azért, mert ez egy hatalmas lehetőség arra, hogy alakítsam, formáljam a hazai gondolkodást a vállalkozásokról, és a hozzáállást az üzlethez. És egy esély arra, hogy a most felnövő generáció a vállalkozó szó hallatán ne a kapzsi gazembert, hanem a világot megváltoztatni akaró, bátor üzletembert értse.

#hol

A műsor negyedik évada most fut az RTL Klubon, az új epizódok és az előző évadok adásai visszanézhetőek az RTL Klub Cápák Között oldalán.
Picture
Picture
#cápák
Külön öröm volt számomra, hogy olyan Cápákkal együtt vehetek részt ebben a projectben, akikre fel tudok nézni, akik maguk is letettek valamit az asztalra és akiktől én is tudok tanulni. A forgatás intenzív két hete alatt korán reggeltől estig vagyunk összezárva, amikor éppen nem a kamerák előtt harapdáljuk áldozatunkat (persze csak viccelek) akkor beszélgetünk, vitatkozunk, ugratjuk egymást.

#reality
A legizgalmasabb része, hogy a dolog - bár tévéműsor - valós. Mi is akkor látjuk először a vállalkozót, amikor kinyílik az ajtó. Semmit nem tudunk róla, sem a cégéről. Az első tanulságunk is nagyon prózai volt: Ahogy bemutatkozik, fel kell írni a nevét, különben elfelejtjük. Igaziak a kérdéseink, a reakcióink és a döntésünk is. Saját pénzzel "játszunk", így nincs könnyen odadobott pénz. Bár nem minden kézfogásból lesz végül befektetés, hiszen annyi minden történhet és derülhet ki a felvétel után és mindkét félnek joga van meggondolni magát. De a szándék ott, abban a pillanatban teljesen komoly. Kalapál is a szívem rendesen, ahogy egy-egy deal megköttetik.
Az egyetlen, amiben talán csalóka amit látunk, hogy egy-egy vállalkozóval mi 1-2 órát beszélünk a kamerák kereszttüzében - nem 5-6 percet. De kevés olyan elszánt ember van, aki mindezt végignézné, mert a legtöbb kérdésre vagy bonyolult, vagy unalmas a válasz. Így az adásba azok a részek kerülnek, amiken múlik egy-egy üzlet, amikben a legtöbb energia van és amik segítenek megérteni, hogy mi is történik. Ettől zseniális a műsor, mert egyszerre tud érdekes, izgalmas lenni és mindig valami újat tanítani.
Picture

MI TÖRTÉNT A CÉGEKKEL?

A kamerák előtt egymás kezébe csapunk, boldogság van. De ez még nem a célvonal, csak a startkocka. A forgatási időszak után kezdődik a közös munka a tényleges befektetés előkészítésén, ami a konkrét, részletes feltételek egyeztetését, a cég átvilágítását, esetleg rendbetételét és a cégjogi munka elvégzését is jelenti. Ez általában egy több hónapos munka, aminek a végén, ha minden jól megy, akkor a cégben tulajdonosként bejegyzésre kerülünk. De nem mindig megy minden jól, hiszen a műsor után bármelyik fél úgy dönthet, hogy mégsem akarja ezt a tartós barátságot a másikkal. Azonban ha meg is valósul a befektetés, az sem garancia a későbbi sikerre, hiszen annyi minden történhet egy induló céggel... Ezért is érdekes lehet visszanézni, hogy melyik céggel mi történt az előző évadok óta. Ehhez gyűjtöttem össze a gondolataimat alább. De nagyon jó, ennél szélesebb cikksorozat is született a témában a Minneren, amit érdemes elolvasni.
Picture
18+ and Less
Az első évad forgatásának utolsó feltétele volt. Az egész stáb együtt fagyizott. Gyulával és Levivel fagyi közben egymásra néztünk, majd Levi összefoglalta a metakommunikációt: Jól van, gyertek! Így végül hárman szálltunk be. Az első találkozón viszont kiderült, hogy a háromból csak ketten voltak tulajdonosok, de mindegy is, mert az üzlethelyiséget a céggel együtt eladták, a gyártás és receptúra sosem volt a cégben és a három srác teljesen máshogy képzelte a közös munkát. Ezen a ponton nem felálltunk és elsétáltunk, hanem segítettünk nekik összerakni a sztorit "befektethetőre". Kitaláltunk egy jobb nevet (IceShot), terveztünk nekik logót, alapítottunk céget és befektettünk. A fagyi nagyon finom volt, de az üzlet nem ment. A fagyiról a nagy tanulság az lett, hogy nem éri meg sokat szállítani, mert több a szállítási költség, mint az előállítási ár. Sok üzleti modell felmerült, többek között a kiskereskedelmi kiszerelés és disztribúció is, de nem volt a cégnek egy erős üzleti gondolkodású managementje, az első kísérletek kudarca után mindenki hagyta bedőlni. Kár érte, de jó tanulópénz is volt. Ha egy csapat nem képes a start vonalhoz felsorakozni, akkor el kell engedni. A srácokkal azóta is jóban vagyunk, nincs harag.
​
Picture
NiceRoll
​
Zsófi nagyon felkészült, ügyes gasztro szakértő, a termékötlet ugyan nem eredeti, de érdekes és különleges volt. Ázsiai országokban népszerű az ilyen jellegű, kézműves, feltekercselt fagyi. Mint később megértettük, nem véletlenül ott megy jól. Egy adag elkészítése sok idő (több perc) és nagyon kemény fizikai munka. Így aztán egy ilyen fagyizó több munkával kevesebb ügyfelet tud adott idő alatt kiszolgálni és többet kell fizetnie a kollégáknak. Amikor üres az üzlet, akkor több kolléga, nagyobb helyen kell várakozzon, amikor meg pörög az üzlet, akkor nem tudja az igényeket hatékonyabb kiszolgálni. Amíg Zsófi csinálta, addig igazi zarándokhely volt a fagyizó, de lényegesen kevesebb bevételt termelt, mint egy sima fagyizó, hiába kígyóztak a sorok, vártak akár egy órát is a fanatikus fogyasztók. Mi ugyan befektettünk volna, de mivel nem igazán jött ki a matek, így Zsófi sem nagyon akarta, végül abban maradtunk, hogy inkább mégsem valósul meg az üzlet. Azóta több másik csapatomnak sokat segített, majd külföldre költözött. Zsófi nagyon jó a szakmájában, keményen dolgozik, többre képes és érdemes, mint ez a fagyizó volt. Remélem hallunk majd felőle újra.
Picture
JógaKaland
​Dóri és cége, a Jógakaland gyerekeknek (és szüleiknek) szóló mesekönyveket, játékokat és kiegészítőket gyárt a gyerekek jógázását segítendő. A műsorba nagyobb vágyakkal érkeztek, végül egyedül szálltam be, 5 millió forintot és mentorálást ajánlva. A befektetés meg is valósult és amióta beszálltam, folyamatosan fejlődik Dóri és a JógaKaland is. Lassan, óvatosan indult, de egyre ügyesebben és egyre több követővel válik a hazai gyerekjóga megkerülhetetlen szereplőjévé. Az idei évben indult el a gyerekjóga oktató képzésük, és több új termékkel is megjelentek, így közel 12 millió forintos bevétellel zárják az évet. A jelenlegi tervek szerint jövőre is látványosan tudnak majd növekedni, valószínűleg 2-3x körüli tempóban. A közös munka alatt egyre tisztábbá válnak a célok is, bőven van még lehetőség a témában. Én abban hiszek, hogy a cég mindig együtt fejlődik az alapítóval, itt is ezt látom. Angyalként türelmes vagyok, nincs exit kényszer. Szeretek Dóriékkal dolgozni és családilag imádjuk a könyveiket.
Picture
Gulyásbomba
A kiflibe töltött pörkölt, mint streetfood, és egy nagy dumájú vállalkozó, aki a hazai ízeket tenné újra menővé. Magyar embernek magyar kaját! 10-10 millió forintot ajánlottunk Balogh Leventével, 24.5-24.5%-ért cserébe, amit László örömmel elfogadott. A műsort követően a befektetés meg is valósult. Akkor már működött a gödöllői egység, de sehogy nem tudott nullszaldóig eljutni. A terv az volt, hogy nyitunk egy budapesti lokációt, majd utána a franchisera fókuszálunk. A körúton talált hozzá a vállalkozó, "Ponyi" helyet, de több, mint fél év volt, mire minden engedélyt megkaptunk és megnyithatott. És igazából ekkor érett be több tanulság is. A termék jó volt, de nem hihetetlenül, emlékezetesen jó. A kiflibe töltött pörkölt pedig olyan, mint a rézzel futtatott aranylánc - drága belső olcsó külsőben. ​A pékáru pedig nem trendi. Nem volt jól marketingelhetően menő az egész. Egy ideig próbálkozott Ponyi többféle arculattal, üzenettel. Kezdett is beindulni a dolog, de aztán jött a COVID és agyoncsapta. Ami még nekem fontos tanulság volt, hogy a vállalkozó közben végig állásban volt, és felfelé lépkedett a karrierjében, egyre nagyobb kihívásokat kapva ott. Így a cége kicsit háttérbe is szorult, nem jutott rá elég figyelem. Hobbiból pedig nem lehet sikeres céget építeni. A végén kiszálltunk, volt belőle tanulság is bőven, de nincs harag. A franchise vidéken továbbra is működik, vidéki városokban jobban megy, mint Budapesten ment.

Ha vállalkozást indítanál, esetleg pont most indultál, akkor van számodra egy nagyon hasznos tanfolyamom!
KILÖVÉS TANFOLYAM

Picture
Hamikabi (kisbabamnak.hu)
A műsorban Andrással mondtunk igent a befektetésre, részben egymást ugratva, részben azért, mert nagyon vicces volt. Végül a tárgyalások alatt kiderült, hogy Andráshoz kevésbé áll közel a téma, így egyedül fektettem be. A termékpaletta azóta folyamatosan bővül, a cég árbevétele is jó tempóban növekszik. Eszternek közben megszületett a második gyermeke, így még várat magára az, hogy teljes figyelemmel erre tudjon koncentrálni. Az igazi kihívás az, hogy a hazai textilipar nagyon szenved, egyre kevesebb a varrónő és bár keveset keresnek, így sem tud a szektor versenyképes lenni a tömeggyártott és keletről importált fast fashion termékekkel. A kézzel varrott termékek gyártása folyamatos tűzoltás és küzdelem. Szerencsére az évek alatt kialakult egy márkaismertség, és egyre cégszerűbb a működés, de küzdelmes iparág ez. Én mindenesetre türelmes vagyok, és örülök a fejlődésnek. A Cápák Közöttben szintén szereplő Cseppke Kft hasonló piacon dolgozik, de már százmillió fölötti éves bevétellel, ami ad egy víziót arra, hogy azért még van hová nőni.

Picture
Enduraid
Fehér Gyulával együtt fektettünk be. Ami meggyőző volt benne, hogy a konkrét szakmai tudás meg volt a termék mögött, azaz tényleg tud segíteni az endurance sportokat komolyan űzőknek. Ami viszont idővel kiderült, hogy egy szoftver startup felépítéséhez és sikerre viteléhez szükséges tudás nagyja nem volt meg (UX, app fejlesztés, marketing, online marketing kampányok, app marketing, termék fókusz, ügyfélkezelés, stb). Így folyamatosan külső szolgáltatókra kellett magukat bízni, több-kevesebb sikerrel. A haladást az is lassította, hogy a csapat nagyja nem teljes munkaidőben, hanem néha-néha tudott csak foglalkozni a céggel. A termék még elérhető és továbbra is van benne potenciál, de nincs mögötte olyan csapat, elszántság és finanszírozás, ami azt milliókhoz el tudja juttatni. ​Az alapítócsapatnak emellett volt egy másik vállalkozása is, amiben sportolóknak árulnak saját márkás sótablettákat és egyéb táplálékkiegészítőket. Az állások és más vállalkozások mellett egyszerűen nem jut elég figyelem a cégre. Ez egy asszimetriát is létrehoz, hiszen míg a mi pénzünk 100%-ban ott van, és mi csak egy módon jöhetünk ki jól, addig a vállalkozóknak ha bármelyik másik tevékenységük sikeres lesz, akkor is jól járnak. Csak olyan cégbe érdemes befektetni, ahol a vállalkozó is teljesen el van kötelezve a siker mellett. Ez egy fontos befektetői tanulság, amire azóta sokkal jobban figyelek.
Picture
Roksh
A műsorban még Smartkosár néven szereplő csapat hosszú utat tett meg a mai Roksh-ig. Az eredeti koncepció, amiben házhozszállítós hypermarketek árait hasonlították össze, sehogy sem akart működni. A COVID előtt a kereskedők még nem vették komolyan az online értékesítést, és ez meg is látszott mindenben. Aztán jött a COVID, és ahelyett, hogy berobbant volna a Smartkosár, még tovább romlott a helyzet. Egyszerűen nem volt szabad szállítási időpont, akár egy hónapra előre, senkinél. Ekkor gondoltak egy merészet, ami később az egész üzletüket megváltoztatta. Saját online boltot indítottak, másnapi kiszállítást ígérve. Ennek az átmeneti szolgáltatásnak aztán akkora híre lett, hogy a legnagyobbak is végre észrevették őket. És kiderült, hogy nem az ár összehasonlítás az egyetlen, amihez értenek és ami értékes a piacon. Az új koncepcióban a diszkont láncok teljes eCommerce kihívását veszik a nyakukba. Az árutörzs fényképezéstől a webshop kialakításon át a bolti összeszedéstől egészen a kiszállításig, biztosítják a marketinget, az ügyfélszolgálatot, és mindent ami a sikerhez kell. ​A hazai piacon a legnagyobb dobásuk az Aldi volt, de azóta több másik nagy kereskedő is csatlakozott, és Ausztriában is elindult a szolgáltatás. A csapat hihetetlen munkabírása és fókuszált elszántsága messzire viszi majd még őket, akár egy nagyon komoly régiós, vagy akár európai szintű szereplővé fognak válni. Én a műsor óta rendszeresen mentorálom őket, élvezem a közös munkát, és valószínűleg ez az egyetlen beszállásom önmagában vissza fogja hozni az összes többi Cápás befektetésemet.

Ha céget vezetsz és túl vagy az első pár kanyaron, de érzed, hogy kicsit több tudással jobban menne, akkor van számodra egy jó tanfolyamom:
STARTING UP TANFOLYAM

Picture
Égboltkép
​
A műsor után a befektetésem megvalósult, de végül még egy mentort hoztam magammal, akinek átadtam kicsit a kialkudott százalékból. A cég elindult egy többtermékes, többországos irányba, ami közben kicsit elfogyott a gőz (és a tőke), de nemrég zárult egy befektetés a Hiventures részéről, így folytatódik a munka. Az egyik nagy tanulság számomra, amit később pl a Forever Hands-nél is jól tudtunk kamatoztatni, hogy napi szinten, channel szinten kell profitot termelni, a CPC marketing nem a később megtérülő befektetés műfaja, hanem a szigorú elvek mellett naponta tuningolt, minden nap profitot (fedezetet) generáló, CAC számítgatós munka. Azaz nem lehet soha kicsit jobban elengedni a gyeplőt és nem nagyívű stratégiák mentén nagy csapásokkal, hanem forintról forintra jól konfigurálva lehet pénzt csinálni. Illetve fontos tanulság volt az is, hogy ha létezik teljesen azonos konkurencia, akkor létrejön a tankönyvi tökéletes piac, amin nem marad senkinek profitja. Ha a termék nem egyedi, hanem ugyanazt, ugyanott, ugyanúgy csinálod, akkor nincs esélye sem a profitnak.
Picture
imagiLabs
Lányok programozás-oktatására fejlesztenek egy appot és egy menő kis hardvert. ​Pálfi Dóri és Svédországban működő csapata első pillanattól szimpatikus volt, akár csak a téma, amivel foglalkoznak. Így Szabinával közösen tettünk nekik ajánlatot. Végül kiderült, hogy a pénzügyi befektetésünk a meglévő befektetőik számára visszalépés lenne cégértékben, így ez a fele nem valósult meg. Viszont a mentorálásban megállapodtam a csapattal,  tulajdonrészért cserébe azóta is segítem őket. Ez részben a cég stratégiájával, tőkebevonásával, fejlesztési irányaival kapcsolatos közös gondolkodást jelent, részben pedig konkrétan programozóként is besegítek a csapatnak, ha időm engedi. Nagyon szeretek velük dolgozni, okosak, felkészültek, elszántak.
Picture
CleanGo
A műsorban Fehér Gyulával közösen szálltunk be, végül a műsor után csatlakozott hozzánk Kovács Zoli is, aki egy nagy tudású, aktív hazai angyalbefektető, így a 30 millió forintot nem ketten, hanem hárman fektettük be. A csapatot eléggé nehezen érintette a COVID miatti helyzet, de sikeresen túlélték a legnehezebb időszakot, majd a Hiventurestől vontak be nagyjából 50 millió forintot. A csapat folyamatosan bővül, ügyesen haladnak a fejlesztések, mind a munkaszervezés, mind a mosókat kiszolgáló egyedi felszerelésű elektromos motorok, mind a szoftver tekintetében. Hamarosan megjelenik az applikáció is. Eddig több, mint 10 000 autót mostak le, környezetbarát módszerükkel. A jövőt tekintve bizakodó vagyok, azóta is mentorálom őket.

Tőkebevonást tervezel, esetleg már el is kezdted? Akkor van számodra egy létfontosságú tanfolyamom:
TŐKEBEVONÁS TANFOLYAM

Picture
Munch
A műsorban az első olyan csapat volt, ahova mind az öt Cápa befektetett, összesen 15 millió forintot 5%-ért cserébe. A befektetés megvalósult, de a körhöz több más befektető is csatlakozott. Az adás óta a tevékenység folyamatosan bővül, 2021-ben 95 000 adag ételt mentettek meg a kidobástól, többek között és 2500 adag ételt juttattak el rászorulókhoz. Mind az öt Cápa segíti őket, egy szép sztori lesz belőle.
Picture
Forever Hands
Jankó és édesapja Zoltán közösen építik a Forever Hands Kft-t, ami gipsz szobor készítő készleteket gyárt és forgalmaz. A műsorban Lakatos Istvánnal ajánlottunk nekik 5-5 millió forintot és mentorálást. Az adás után létre is hoztuk a közös céget, ami azóta is aktív és egyre komolyabb eredményeket tud felmutatni. A 2020-as évet több, mint 120 milliós árbevétellel zárják, 5 országban vannak jelen a termékekkel, amikből kb 10 000 darabot adtak el eddig. Istvánnal mindketten aktívan mentoráljuk őket, mindketten más oldalról és szemlélettel, amik nagyon jól kiegészítik egymást és láthatóan tudnak hasznosulni is. Szeretünk velük dolgozni.
Picture
Flora MiniWash
Fruzsina babakocsimosó vállalkozásába Szabinával együtt szálltunk be. A műsor után viszonylag gyorsan meg is valósult a befektetés, amiből kapacitás bővítésre és új gépekre költöttek. Az árbevétel azóta jelentősen megnövekedett, így még nagyobb helyre költöztek. A tevékenység már a beszállásunk előtt sokrétű volt, hiszen tartozott hozzá egy reptéri babakocsi kölcsönző, egy futóbabakocsi kölcsönző és a babakocsi mosó. Azóta viszont elindult a legújabb tevékenység is, a prémium használt babakocsi értékesítés. Ami nagyon pozitív, hogy ezek a tevékenységek egymásra tudnak épülni, kiegészítik egymást, és mivel más a szezonalitásuk, így a cég stabilitását is növelni tudják.



Balogh Petya Official

Adatvédelmi tájékoztató

Az oldalt a Baconsult Kft üzemelteti, az adatkezelési tájékoztató itt található: Link
A videókurzusokhoz, online előadássorozatokhoz és workshopokhoz kapcsolódó Adatkezelési Tájékoztató itt található: Link
  • KÖNYV
  • TANFOLYAMOK
    • ANGYALBEFEKTETŐKNEK
    • KILÖVÉS
    • STARTING UP
    • TURBÓFELTÖLTÉS
  • CÁPA
  • ELŐADÓ
  • [ STRT ]